EURACTIV izvještava da je 27 tvrtki i udruženja potpisalo otvoreno pismo u kojem apeliraju na Europsku komisiju da preispita svoje prijedloge o nadolazećim promjenama Direktive o platnim uslugama (PSD2) koje stupaju na snagu 13. siječnja 2018. Cilj promjena jest pomoći u stvaranju unificiranog sustava digitalnih uplata za bolju konkurentnost i zaštitu kupaca.
Udruženja zastupaju i nekoliko velikih imena poput Amazona, Expedije i Airbnb-a.
Te tvrtke smatraju da je Europska komisija otišla predaleko u zaštiti od prevara, što je dovelo do teškog narušavanja ravnoteže između sigurnosti i lakoće obavljanja transakcija. Nova Direktiva propisuje da se sve transakcije preko 30 eura moraju proći kroz proceduru pouzdane autentifikacije klijenta (SCA). To se obavlja tokenima ili čitaćima kartica koji se koriste za provjeru identiteta korisnika.
Ecommerce Europe smatra da taj uvjet stvara nepotrebne prepreke online transakcijama, što utječe na jednostavnost transakcija i moglo bi kupce odvratiti od kupnje, čime bi se naštetilo gospodarstvu.
Problem povećava činjenica da će banke same moći odlučiti hoće li zahtijevati SCA i za manje transakcije, bez konzultiranja s prodavačima. Udruženja smatraju da ih se ne bi trebalo isključiti iz procesa odlučivanja, jer oni imaju puno podataka o kupcima na temelju kojih mogu pomoći u procjeni rizika.
Udruženja drže da bi SCA za sve transakcije značila i diskriminaciju kupaca, jer predloženo rješenje nije ‘tehnološki neutralno’. Umjesto toga, predlažu korištenje analize rizika transakcije (TRA). Prema njihovu prijedlogu, i transakcije preko 30 eura provele bi se bez SCA-e ako prema predefiniranim kriterijima i obrascima uplata spadaju u transakcije niskog rizika. Kupci koji često naručuju od iste online trgovine ne bi morali koristiti autentifikaciju za kupnje ispod 100 eura. Procjenu rizika vršili bi sami prodavači, prema svojim analizama rizika od prevare.
Za sada njihove molbe Europska komisija nije uvažila, i Direktiva će se implementirati kako je bilo predviđeno. Prethodni je prijedlog bio još restriktivniji, sa limitom od 10 eura za autentifikaciju.
Inače, razina prevara prilikom internetskog plaćanja u EU je u porastu. Europska središnja banka procjenjuje da je oko 0,02 % svih transakcija (dvije na tisuću) posljedica zlouporabe. Više od 70 % prevara su takozvane card not present (CNP) transakcije, gdje se naplata vrši bez fizičkog očitavanja kartice, dakle uglavnom internetska prodaja. Ukupan trošak zloupotrebe u 18 europskih zemalja procjenjuje se na oko 1,8 milijardi eura. Francuska i Ujedinjeno kraljevstvo države su s najviše slučajeva zloupotrebe.
Unatoč razmjerno niskoj razini zloupotrebe plaćanja karticom u EU-u, ne očekuje se da će Komisija odustati od ovih prilično strogih propisa. Cilj zaštite kupaca od prevare ipak je u očima zakonodavaca važniji od svega ostalog, a to ni lobističke skupine nisu uspjele preokrenuti.