Amazon je u SAD-u pokrenuo uslugu pod nazivom Key kojom cilja na kupce koji često nisu kod kuće. Korištenjem te usluge dostavljačima se omogućuje da uđu u stan ili kuću kako bi vam dostavili pakete i dok vas nema. Tako se želi spriječiti krađa paketa iz sandučića i smanjuje trošak ponovljenih dostava.
Uslugu su počeli nuditi u 37 američka grada s početkom 8. studenog. Zasad je dostupan samo Prime korisnicima i zahtijeva kupnju Amazonovog In-Home uređaja koji košta oko 250 dolara.
Sama je usluga dosta tehnološki napredna. Uređaj se sastoji od sigurnosne kamere i pametne brave. Vrata se otvaraju samo na nekoliko minuta i to samo onda kad je dostavljač u blizini. Dostavljači se moraju autentificirati uređajem i kamera osjetljiva na pokret snima cijeli postupak. Kamera ima i zvučnik putem kojeg vlasnik stana može komunicirati s dostavljačem ako kameru spoje s Amazonovom aplikacijom. Vrata se sama zaključaju nakon što se dostava obavi.
Nije teško zamisliti scenarije u kojima stvari mogu poći po zlu pa će ovaj pilot projekt poslužiti kao svojevrsni ispit povjerenja u najveću mrežnu trgovinu. Iz Amazona tvrde da će moći otključati vrata samo prilikom dostave. Pristup domu vezan je uz narudžbe, pa zlonamjerni zaposlenici neće moći ‘upasti’ po želji.
Što se zaposlenika tiče, Amazon za ovu uslugu neće koristiti uobičajene kurirske službe poput FedExa ili UPS-a. Ovakve će narudžbe dostavljati Amazonova mreža vanjskih suradnika, a prije zapošljavanja vozača provest će se sigurnosne provjere. To je ključan korak o kojem će u velikoj mjeri ovisiti ukupna sigurnost.
Kamera se može kupiti zasebno od paketa uređaja, no to spominjemo jer može doći do potencijalnih povreda privatnosti koji se tiču snimanja. Snimke se automatski šalju na Amazonove poslužitelje. One se navodno enkriptiraju i brišu nakon 24 sata, ali čini se da će Amazon te zapise koristiti u svrhu unaprijeđenja tehnologije detekcije pokreta. Ipak, kako stvari stoje, to nije obavezno i radi se samo uz dozvolu korisnika.
Amazonova 2016. godina bila je nevjerojatno uspješna. Tvrtka je, naime, izvijestila o neviđenoj dobiti koju nisu predvidjeli ni optimističniji analitičari. Tijekom ljeta je također kupila Whole Foods, jedan od najpoznatijih lanaca prodaje zdrave hrane u SAD-u.
Usluga Amazon Key tako se pridružuje virtualnom pomoćniku Alexi u cilju da kupcima osigura što je moguće lakše naručivanje. Cilj je kupnju preko Amazona pretvoriti u naviku koja će kupce osvojiti jednostavnošću i odvojiti od klasične kupnje u fizičkim prodavaonicama.
U budućnosti bi usluga Key mogla poslužiti i za razvoj tržišta usluga kućnih majstora i čistaća, koji bi također onda mogli ulaziti i odraditi svoj posao dok su klijenti na poslu.
Otvoreno je pitanje koliko će korisnici cijeniti svoju privatnost nauštrb jednostavnosti. Nakon što dođe do incidenata – a malo je vjerojatno da neće – i sama sigurnost vjerojatno će se dovesti u pitanje. No za neke od nas to je više nego prihvatljiv kompromis.