Fizička sigurnost mobitela postaje sve ozbiljnijim problemom. Sve češće koristimo mobitele za rad s osjetljivim podacima ili upravljanjem bankovnim računima, ali pri tome uglavnom ne obraćamo pozornost na potencijalne rizike iz okoline.
Dvojica inženjera iz Googlea, Hee Jung Ryu i Florian Schroff očito su bili svjesni tog problema i razvili su vrlo elegantno i jednostavno rješenje koje će biti od koristi većini korisnika, a osobito raznim direktorima koji rade s osjetljivim podacima dok su na putu.
Tehnologija se naziva ‘Electronic Screen Protector’ (Elektronički čuvar zaslona), a možete je vidjeti na djelu u ovome YouTube videozapisu. Tehnologiju je dvojac predstavio krajem prošle godine na NIPS konferenciji održanoj u Long Beachu u Kaliforniji.
Evo što sami autori imaju za reći o svojoj metodi: „Dakle, ova aplikacija, elektronički čuvar zaslona, korisnicima omogućuje da bez straha čitaju privatne i povjerljive podatke na svojem mobilnom uređaju štiteći njihovu privatnost od raznih znatiželjnika u skučenom prostoru poput podzemne željeznice ili dizala.“
Metoda se služi prednjom kamerom telefona kojom cijelo vrijeme nadzire prostor iza i pokraj korisnika. Kad prepozna da je osoba uperila pogled na zaslon, mobitel automatski pauzira trenutno aktivnu aplikaciju i prebacuje fokus na prednju kameru koja lice ‘prijestupnika’ označuje crvenom bojom. Sustav je vrlo sofisticiran u prepoznavanju smjera gledanja tako da je broj lažnih uzbuna, u kojima je osoba prisutna iza vas, ali ne gleda u zaslon, vrlo malen.
Preduvjet je za korištenje manje-više samo tehnologija prepoznavanja lica koja je prisutna na sve većem broju mobitela, a koristi se kako bi aplikacija mogla razlikovati vaše od ostalih lica. Pretpostavljamo da će ova metoda ipak nažalost imati velik utjecaj na trajanje baterije, osim ako s vremenom proizvođači ne optimiziraju potrebne sustave.
Softver je iznimno brz: pogled prepoznaje u dvije milisekunde (!), dok mu za prepoznavanje lica treba otprilike 47ms. To je nevjerojatno brzo i nema šanse da krivac išta uspije opaziti. O tehnologija koja pokreće ovaj sustav ne zna se puno; zasada je poznato da se temelji na umjetnoj inteligenciji, tj. neuralnim mrežama, i to vrlo vjerojatno GazeNet i Googleovom FaceNet mrežom.
Ova metoda mogla bi vrlo pozitivno utjecati na vašu privatnost tako što će odvratiti neželjene poglede i zaštititi vaše podatke, i to na način prilično jednostavan za korištenje. Prebacivanje između aplikacija brzo je i jednostavno te ne zahtijeva vašu intervenciju. To je čini sjajnom za korištenje ‘u gužvi’.
Ipak, ne treba zanemariti potencijalne rizike. U teoriji, Google bi vrlo lako mogao slike s vaše kamere koristiti u svrhu ‘unaprjeđenja svojeg sustava’, što može uključivati doslovce svašta, pa tako i stvaranje jedne prilično ekstenzivne baze podataka, prepoznatih lica i lokacija na kojima ste bili. To je posebno moguće ako ova značajka ikad završi u Android sustavu, nad kojim Google ima visok stupanj kontrole – zaista se radi o dvosjeklom maču. No proći će još dosta vremena dok se softver ‘ispolira’ za korištenje, tako da se nadamo najboljem.
Naslovna slika © Hee Jung Ryu