Tvorci aplikacije za instant messaging navodno su odbili zahtjev britanske vlade u kojem su tražili backdoor (‘ulaz na stražnja vrata’) kako bi mogli čitati enkriptirane poruke, prenosi Sky News. Backdoor bi im omogućio da bez puno truda ‘razbiju’ šifru i čitaju nazivno zaštićene poruke.
Britanska je vlada WhatsApp počela pritiskati početkom prošle godine nakon što su agencije za sprečavanje kriminala izvijestile da ih manjak pristupa porukama koje teroristi i kriminalci međusobno izmjenjuju iznimno sputava u provođenju istraga.
Odbijenica je premijerki Theresi May stigla ubrzo nakon njezina govora u UN-u, gdje je naglasila važnost suradnje IT tvrtki s vlastima za borbu protiv terorizma, osobito nakon strašnih napada u podzemnoj željeznici u Londonu i eksplozijama u Manchesteru. Smatra se da su se napadači u organizaciji zločina u velikoj mjeri koristili enkriptiranim porukama.
Velika Britanija nije jedina koja zahtijeva pristup. I FBI je vrlo nezadovoljan enkripcijom koju na svojim poslužiteljima nude Google i Apple, iako oboje (zajedno s Facebookom) gotovo bez iznimke dijele podatke s vlastima kad ih ove to zatraže.
Naravno, nemoguće je znati jesu li izvješća istinita kao i provjeriti postoje li uopće neki backdoori koji su već ugrađeni u sustav enkripcije – moguće je da je sve ovo samo igrokaz za javnost. Sam po sebi je end-to-end sustav enkripcije u teoriji vrlo siguran, ali i dalje bi malo koji stručnjak preporučio komunikaciju preko tih servisa ako vam je zaista stalo do stopostotne sigurnosti.
Ipak, možda postoji određeni kompromis kojim bi se osigurala visoka razina privatnosti uz minimalnu štetu po istrage. Na kraju krajeva, ako bi to zaista pomoglo u privođenju terorista, možda se i isplati. Jedna od metoda mogla bi biti proaktivnije praćenje i označavanje profila potencijalnih ekstremista, čime bi se problem širenja terorističke propagande mogao suzbiti u korijenu, prije nego kulminira u smrtonosnim napadima.
Ipak, sustavi za enkripciju kakve koristimo mogli bi biti u velikoj opasnosti ako netko ukrade podatke za backdoor, čime bi se sve naše poruke lako mogle naći u tuđim rukama. Kako smo vidjeli iz nedavnih i nažalost vrlo čestih povreda podataka, to je itekako zamislivo. Nadalje, čak i da tvrtke poput WhatsAppa popuste pritisku vlada, to bi vjerojatno samo natjeralo teroriste da se još više povuku i prijeđu na alternativne, sigurnije metode komunikacije.
Ako čvrsto vjerujete u slobodu pristupa svačijim porukama, uvijek možete instalirati WeChat koji, službeno je potvrđeno, vaše poruke dijeli s kineskom vladom. Tko voli – nek’ izvoli. Napominjemo da nam nije cilj upirati prstima – lako bi se moglo cinično zaključiti da je isto vjerojatno već slučaj i sa ‘zapadnjačkim’ aplikacijama, samo što se sve odvija iza kulisa.
Što se britanske vlade tiče, ne odustaju od namjere da osiguraju pristup porukama WhatsAppa. Preostaje nam jedino da čekamo i pratimo tko će na kraju ipak popustiti.