Zamislite ovo: imate pristup sučelju divovskog računala u koje možete upisati bilo čije ime i za nekoliko trenutaka, računalo vam izbaci prilično preciznu lokaciju te osobe. Ako takva stvar postoji, najvjerojatnije ćete je vidjeti negdje u Googleovu centru.
Činjenica da Google prikuplja pregršt podataka nije nepoznanica, i o tome smo već dosta pisali. No mislili smo da će tvrtka kao što je Google ipak poštovati opcije za odbijanje praćenja. Međutim, čini se da to nije slučaj.
Znamo da Google prikuplja lokacijske podatke svih Android mobitela i koristi ih u svrhu unaprjeđenja vlastitih usluga i razvoj korisnih alata, kao naprimjer ovaj koji ste zasigurno već vidjeli:
No lokacijske se usluge mogu isključiti na svakom Androidu i vaš ih telefon ne bi smio slati igdje, je li tako? Pa, kako izvještava Quartz, to nažalost nije tako.
Ne možete se sakriti
Po svemu sudeći, ako imate Android pametni telefon, Google prati vašu lokaciju neovisno o vašim postavkama. Ne morate čak ni umetnuti SIM karticu u mobitel da bi vas Google pratio.
Razlog tomu? Google koristi bazne stanice kako bi pratio vašu lokaciju i te podatke dojavljuje glavnom poslužitelju čim se spojite na Internet (preko wi-fi veze, naprimjer). Mobiteli se inače spajaju na mrežu čak i bez SIM kartice kako bi vam omogućili hitne pozive.
Googleov glasnogovornik tvrdi da su „planirali koristiti Cell ID kodove kao dodatni signal za poboljšanje brzine i uspješnosti slanja poruka“, ali navodi i da „nikad [nismo] unosili Cell ID podatke u mrežni sustav sinkronizacije; te smo podatke odmah brisali“.
Google je prikupljao Cell ID (koordinate bazne stanice) zajedno s pozivnim brojem države i mreže za brže spajanje s njihovim Firebase sustavom za razmjenu poruka u oblaku.
Visoka preciznost
Ova vrsta praćenja može odrediti lokaciju s preciznošću od oko 400 metara, no na područjima s većom gustoćom baznih stanica, kao naprimjer u gradu, može biti i preciznija. Trenutna se lokacija određuje triangulacijom podataka od nekoliko (najmanje 3) bazne stanice. Što ih je više, to je određivanje preciznije.
Osim Googlea, i potencijalni zlonamjerni napadači mogli su ostvariti pristup podacima. Iako su sami podaci enkriptirani, moguće je provaliti u sam telefon i prikupiti ih.
Google te podatke prikuplja od početka 2017., a iz tvrtke su obećali da će s tom praksom prestati do kraja studenog. I dalje tvrde da je taj tip prikupljanja „različit od lokacijskih usluga koje pružaju podatke o lokaciji aplikacijama“, te da se zato postavke Androida na njega ne odnose.
Riskantna praksa
Bill Budington, inženjer Electronic Frontier Foundationa, zaklade koja se bori za digitalna prava, vrlo je jasno naglasio da „možete zamisliti bezbroj okolnosti u kojima bi se ti podaci smatrali osjetljivima i izložiti osobu riziku“.
Ipak, ne treba na to gledati kao na kraj svijeta. Vaš mobilni operater već ima te podatke i može ih, teoretski, prikupiti kad želi. U nekim slučajevima, to radi i policija. No, ono što oni o vama nemaju, a Google ima, je detaljan osobni profil izgrađen na temelju vaših klikova, pretraživanja i poruka e-pošte.
Je li Google zlorabio podatke nije glavni problem (vjerojatno nije došlo do zlouporabe). Ono što zabrinjava jest činjenica da se nije bilo moguće odjaviti od tog načina praćenja. To je problematično, osobito kad osobe očekuju određenu razinu privatnosti. Najmanje što se može učiniti jest da se korisnici barem obavijeste da ih se prati.