Sigurno vam je poznato da vaše najdraže online usluge o vama revno skupljaju sve podatke do kojih se mogu domoći. Nekako smo i to prihvatili, a te usluge više ni ne pokušavaju sakriti svoje namjere. Čak i ako sakrivaju, sve se to može pronaći, mada u prilično opskurnim, uvjetima korištenja ili izjavama o privatnosti.
No iako znamo da sakupljaju podatke, mnogi od nas bi se šokirali kad bi saznali koliko točno podataka zapravo imaju. Reporterka Guardiana, Judith Duportail, odvažila se saznati upravo to.
Prema europskim zakonima o zaštiti podataka, fizičke osobe imaju pravo besplatno zatražiti kopiju svojih podataka i dobiti je u razumnom roku. Novi propis, Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR) samo potvrđuje to pravo.
Njezin se račun na Tinderu pokazao kao sjajan kandidat. Imala ga je već četiri godine i način na koji ga je koristila ne razlikuje se mnogo od prosječnog korisnika. Na neki način, bila je savršeni pokusni kunić. Nažalost, rezultati nisu bili onakvi kakvima ih je očekivala.
Tijekom njezine Tinder karijere, spojila se s oko 870 ljudi i pokrenula aplikaciju više od 900 puta. Iz tog njenog korištenja Tinder je skupio količinu podataka dovoljnu da popuni 800 stranica.
Ti su zapisi sadržavali ne samo njezinu povijest razgovora, nego i likeove, podatke i objave s Facebooka. Aplikacija se također može spojiti s Instagramom, od kojeg će pokupiti poveznice na slike.
Količina informacija koje se mogu doznati iz tih zapisa nevjerojatna je. Kopija podataka u biti sadržava temeljit opis nje kao osobe – npr. umjetnost i hranu koju voli, razinu obrazovanja, i sl.
No nisu opasni samo očiti podaci. I njezine navike korištenja aplikacije Tinder je detaljno analizirao. Iz toga mogu saznati kad je i koliko često koristila aplikaciju. Nije teško povezati te podatke s njezinim biološkim ritmom; kad ide spavati i kad je na poslu, naprimjer. Također je saznao, naravno, njezin ukus za muškarce, ovisno o tome komu se javila.
Duportail navodi vrlo uznemirujuću misao koja joj je strujala umom dok je čitala podatke: „Ježim se od pomisli da je netko iz Tindera sve ovo pročitao prije nego mi je poslao tih 800 stranica“.
Čak i Tinderovi službeni uvjeti korištenja, navodi se dalje u članku, uopće ne jamče pravo na privatnost i sigurnost komunikacije. Iz Tindera tvrde da podatke koriste kako bi bolje povezali korisnike s potencijalnim ljubavnim interesima.
Ali, također je jasno da podatke koriste i za bihevioralno oglašavanje. Nisu joj odgovorili na upit o točnoj svrsi i načinu obrade osobnih podataka.
I na kraju, koje je to otkriće koje i ne iznenađuje? Pa, to da vas Tinder zna bolje nešto to mislite. Nemojte misliti da je to izolirani slučaj. Ako išta, Tinder je znatno manje spremište podataka od Facebooka. Također, nikoga od nas nisu prisilili da im dajemo svoje podatke. Zapravo je ta nonšalantnost kojom osobne podatke prepuštamo drugima ono što zaista zabrinjava. U želji da sve usluge dobijemo besplatno, nismo na vrijeme uvidjeli da ćemo ih plaćati na drugi način – svojim osobnim podacima.